tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 23 listopada 2012

"Tam gdzie ty" - Jodi Picoult - recenzja


Jodi Picoult to amerykańska pisarka, autorka wielu powieści m. in. „W imię miłości”, „Dziesiąty krąg”, czy „Krucha jak lód”. W 2003 roku otrzymała prestiżową nagrodę „New England Book” za całokształt twórczości.

Tam gdzie ty - Jodi Picoult
Zoe i Max Baxter nieustannie od wielu lat starają się o dziecko. Niestety nieskutecznie. Próbują różnych metod. Między innymi in vitro. Udaje się. Zoe jest w ciąży. Jednak radość nie trwa długo – kobieta rodzi martwe dziecko.

Bezgraniczna chęć posiadania dziecka zajmuje jej całe serce. Bohaterka zaczyna traktować męża, jak przedmiot potrzebny do zdobycia celu. Jak niezbędny materiał genetyczny, nie jak człowieka. Skupia się tylko na jednym, chce MIEĆ to dziecko. Wierzy, że cel uświęca środki, ale w jej wypadku tak nie jest. Razem z Maxem oddalają się od siebie. Jedynym tematem rozmów jest dziecko. Nie dziwi więc, że dochodzi do rozwodu. Zoe wiąże się z ..., nie mogę Wam zdradzić, żeby nie psuć przyjemności czytania i przeżywania tego, co dzieje się na łamach powieści.

Powieść „Tam gdzie ty” porusza wiele trudnych tematów, o których nie mówi się, na co dzień. Bezpłodność, in vitro, homoseksualizm, a także problemy małżeńskie.

Autorka doskonale wykreowała rys psychologiczny postaci. Bohaterowie są prawdziwi, wręcz namacalni. Lektura pochłonęła mnie od pierwszej strony. Picoult potrafi pisać w ten sposób, że wciąga czytelnika w wir zdarzeń, każe brać w nich udział i przeżywać emocje razem z bohaterami. Do książki dołączona jest mała płytka CD z piosenkami idealnymi do słuchania podczas lektury. Gorąco polecam!

Ananaska, 14 lat

Za rewelacyjną pozycję dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.2 komentarze:

  1. Ta książka znajduje się na mojej długiej liście "Chcę przeczytać". Dobra choć trochę krótka recenzja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa recenzja :)
    Jak wszystkie książki Picoult, chciałabym przeczytać.

    OdpowiedzUsuń