tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 14 listopada 2012

"Tęsknota atomów" - Linus Reichlin - recenzja


Linus Reichlin to szwajcarski pisarz i dziennikarz, autor wielu reportaży i felietonów. „Tęsknota atomów” została uznana za najlepszą niemieckojęzyczną powieść kryminalną 2009 roku.

Głównym bohaterem jest belgijski policjant - Hannes Jensen. Zostało mu kilka dni do wymarzonej emerytury, podczas której będzie skupiał się na swoim ulubionym hobby – fizyce kwantowej.
Jednak pewnego dnia przychodzi do niego amerykański turysta i mówi, że ktoś grozi mu śmiercią. Hannes przyjmuje zgłoszenie, ale nazajutrz okazuje się, iż Amerykanin ginie. Jensen postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo, kto zabił mężczyznę. Aby wyjaśnić zagadkę, udaje się w podróż na koniec świata, do Arizony i Meksyku. Jego towarzyszką zostaje nieuleczalnie chora kobieta.

Powieść została sklasyfikowana jako kryminał, jednakże występują w niej także wątki miłosne oraz obyczajowe. Książka zawiera w sobie coś głębszego niż pozostałe w tej kategorii. Wystarczy chociażby spojrzeć na tytuł, który jest piękną metaforą. Jest to opowieść nie tylko o morderstwach, ale również wzięte są pod uwagę takie tematy jak: samotność, sens życia oraz potęga ludzkiego umysłu. Występują tu opisy fizyki, ale w większości nie są one na tyle skomplikowane, aby ich nie zrozumieć. Wręcz przeciwnie – pozwalają wczuć się w klimat.

Koniec powieści nie jest jednoznaczny i pozostawia niedosyt. Fabuła nie jest do końca jasna. Trzeba się „wtopić”, aby zrozumieć całość. Nie jest to książka lekka i na jeden wieczór. Trzeba się skoncentrować i w spokoju ją czytać. Ciekawą stroną są ukazane w powieści tradycje i rytuały mieszkańców Meksyku. Książka jest ciekawa i interesująca. Polecam ją osobom, które mają ochotę na głębszy i niecodzienny kryminał.

Kamila, 15 lat

Za możliwość przeczytania dobrej książki dziękuję Wydawnictwu Niebieska Studnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz