tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 4 grudnia 2012

"Cypisek" - Vaclav Ctvrtek - recenzja (audiobook)Vaclav Ctvrtek czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Dzieciństwo spędził w Jičínie, gdzie później osadził swojego najbardziej znanego bohatera, rozbójnika Rumcajsa. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Wszystkie bajki Václava Čtvrteka mają niezwykłe, baśniowe tło: są tu rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta. Znajdziemy tu wyraziste postaci stojące zarówno po stronie dobra (jak Żwirek i Muchomorek, Rumcajs), jak i po stronie zła.

Cypisek„Cypisek” to audiobook wydany na podstawie opowiadań o małym chłopcu- Cypisku, który jest synem rozbójnika Rumcajsa i jego żony Hanki. Mieszkają oni w lesie i przeżywają przeróżne przygody.
             
Audiobook  rozpoczyna się opowiadaniem o dniu, w którym Cypisek się urodził. Już wtedy chłopiec przeżył swoją pierwszą przygodę. Jego tata postanowił zrobić mu trzewiki, żeby jak tylko chłopiec zacznie chodzić, miał na nóżkach buciki. Mimo, iż Hanka była pewna, że minie sporo czasu zanim ich malutki wtedy synek stanie na nóżki Rumcajs uparł się i zrobił malutkie buciki, a zaraz potem włożył je na stópki Cypiska. Wkrótce potem Cypisek zaginął. Hanka była zrozpaczona, ale Rumcajs wyruszył na poszukiwania synka. Nasłuchiwał bacznie gdzie może znajdować się jego syn. Jednak nic nie słyszał. Ale dzielny Rumcajs nie poddał się i odnalazł Cypiska. Gdzie? I jak? Dowiedzcie się sami.

Na płycie znajdują się także inne opowiadania takie jak: „Jak się okazało, że Cypisek ma dobre serce”, z którego dowiadujemy się, jak Cypisek pomógł rybce.
„Jak Cypisek uratował źródełko”, które mówi o tym jak Cypisek pomógł rusałkom, a także wiele, wiele innych.
            
Opowiadania są ciekawe i bardzo przyjemnie się ich słucha. (zwłaszcza, że lektorem jest Wiktor Zborowski :) ). W każdym z nich dobro wygrywa ze złem. Na pewno spodobają się każdemu dziecku, które lubi opowiastki z morałami.

Polecam, 
Astraja, 15 lat


Za sympatyczne chwile z Cypiskiem dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz