tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 5 grudnia 2012

"Wiadomość od nieznanej chińskiej matki" - Xinran Xue - recenzja
„ [...] ten, kto stawia własną rodzinę i dzieci ponad krajem i partią, jest w najlepszym wypadku samolubem, a w najgorszym – przestępcą.”

Xinran to chińska dziennikarka i działaczka społeczna, która zajmuje się walką o zachowanie reszty godności przez chińskie kobiety. Mimo iż do tej pory otrzymała wiele propozycji wyjazdu z ChRL, postanowiła być wierna swojej ojczyźnie i wspierać ją aktywnie swoim piórem.
Wiadomość od nieznanej chińskiej matki. Opowieść o miłości i stracie - Xinran Xue
     
Wiadomość od nieznanej chińskiej matki to zapis dziesięciu niepowiązanych ze sobą historii, z których każda może tworzyć osobne opowiadanie. Jest to opowieść o miłości i stracie, bezinteresownej pomocy i wyrzutach sumienia, radości z życia i strachu przed nadchodzącym dniem. Autorka, postanowiła zebrać dramatyczne opowieści matek, naturalnych i adopcyjnych, przypadkowych przechodniów, lekarzy, nauczycieli oraz porzuconych dzieci, które nigdy nie doświadczyły miłości.


     
Xinran w bardzo przejmujących słowa postanowiła opisać komunistyczną rzeczywistość. Postanowiła stanąć w obronie zniewolonych i bezbronnych kobiet, często nieświadomych tragizmu swojego położenia. „Polityka jednego dziecka”, przymusowe oddawanie swoich dzieci do adopcji, i wiele innych powodów i pretekstów powoduje, że kobiety te cierpią na depresje, a nawet umierają. Skrajny azjatycki tradycjonalizm czyni z ChRL prawdziwe piekło na ziemi.
      
Styl w jakim pisze Xinran jest bardzo prosty i rzeczowy. Wolny od jakichkolwiek metafor i epitetów, sprawia wrażenie bardzo ubogiego. Ewidentnie to treść dominuje nad formą, całkowicie skupiając na sobie uwagę czytelnika. Książka posiada wszystkie elementy reportażu, lecz jest o wiele głębsza niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka. 

Wiadomość od nieznanej chińskiej matki to współczesna literacka perełka, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Mimo, iż nie wywołuje masowego zachwytu, jest symbolem tego o czym zapomniało wielu współczesnych pisarzy. Literatura to nie tylko zabawa piórem, lecz to nieustanna walka, walka ze znieczulicą i oschłością świata.
   
Książkę polecam osobom zainteresowanym aktualną sytuacją polityczno-społeczną świata. Wszystkie opisane wydarzenia są tutaj autentyczne i pozbawione jakiegokolwiek fałszu. Prawdziwość i tragizm chińskich kobiet są tutaj ukazane w pełni, bez owijania w bawełnę i ubierania w piękne słowa. Książka ma charakter moralizatorski, uczy nas empatii, współodczuwania, każe doceniać  to, co mamy i cieszyć się dzisiejszym dniem. Sprawia to, że nabiera ona charakteru uniwersalnego, jednakże wymaga od nas wewnętrznej dojrzałości i świadomości egzystowania w świecie, w którym ponad trzydzieści procent ludności żyje w skrajnym ubóstwie, pozbawiona jakichkolwiek praw i godności.

Gryfka, 17 lat


Za tę wartościową pozycję dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.


1 komentarz:

  1. Książki poruszające takie tematy, szczególnie pozycję kobiet w niektórych państwach, zawsze przemawiają do mojego serca, więc na pewno przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń