tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 4 marca 2013

„Jak uwolnić się od lęku” - Wunibald Muller - recenzjaWunibald Muller specjalizuje się w książkach, mających na celu wewnętrzny rozwój i pokonywanie słabości człowieka. Ma już kilka pozycji na swoim koncie.

JAK UWOLNIĆ SIĘ OD LĘKU„Jak uwolnić się od lęku” wprowadza nas w tajniki największego przeciwnika, a za razem przyjaciela ludzkości- lęku. Unikamy go, staramy się zdusić, czasami nawet nie zdając sobie sprawy jak jest pomocny. Chroni przed niebezpieczeństwami i zawsze tak było. Muller przez większą część stron skupia się właśnie na pozytywnym aspekcie naszych strachów. W doskonały i zrozumiały sposób przekonuje, że nasze życie bez tego odwiecznego kompana wcale nie stałoby się lepsze. Jednak z drugiej strony dokonuje rozgraniczenia pomiędzy niektórymi jego odmianami, nieumyślnie mylonymi przez wielu. Stawia nam przed oczami konkretny obraz, ale co ważne nie komplikuje go, aby zwykli ludzie, nie związani w ogóle z psychologią, mieli szansę go zrozumieć.

Z tytułu można wnosić, że to wydanie jest swoistym poradnikiem na temat sposobów radzenia sobie z lękiem. Jednak prawda jest nieco inna. Oczywiście, czystej technice poświęcone jest parę stron, ale nie można w żaden sposób uznać tego za miarodajną pomoc. Jest to raczej przewodnik po świecie naszej psychiki, tłumaczący wiele, chociaż w konkretnych przypadkach odsyłający do specjalistów, do innej literatury. Nie jest to złe, w końcu taki zdaje się być zamysł publikacji, jednak należy przyznać, że tytuł jest bardzo mylący i czytelnik może poczuć zawód po przeczytaniu całości.

Autor wyraźnie wskazuje na znaczenie religii (nie konkretnej, po prostu wiary w jakąś siłę wyższą) w przeżywaniu i przezwyciężaniu lęków. Bardzo dobrze opisuje na jakiej zasadzie działa cały mechanizm poszukiwań ratunku w Bogu. Kolejny raz jest to tylko teoretyczne rozważanie, a nie praktyka.

„Jak uwolnić się od lęku” zabiera czytelnika we wspaniałą podróż po świecie strachów. Na tych kilkudziesięciu stronach, autor świetnie nakreśla podłoże i działanie lęku oraz również teoretyczne sposoby pokonywania tego przeciwnika. Książka nie stanie się na pewno poradnikiem dla osób dotkniętym fobią czy to słabszą czy mocniejszą. Osoby bardziej zainteresowane tematem będą musiały szukać dodatkowych źródeł. Jednak dla początkujących pasjonatów psychologii śmiało można tę publikację polecić.

Loremi, 16 lat 

Za poradnik serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz