tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 9 kwietnia 2013

„Czerwona Kraina” - Joe Abercrombie - recenzja


Czerwona kraina - Joe Abercrombie
"Czerwona Kraina" to porywająca opowieść o pokonywaniu słabości, dylematach moralnych i wspólnocie. Wszystko po to, aby odnaleźć kilkoro dzieci. 

Można powiedzieć, że Płoszka w jednej chwili straciła prawie wszystko. Razem z przybranym ojcem wyjechała, aby sprzedać ziarno. Jednak nie miała już do czego wracać. Ograbiono gospodarstwo, zabito wszystkich. Trudno powiedzieć, czy na (nie)szczęście nie mogli znaleźć ciał dzieci. Zostały one porwane w niewiadomym celu. Zdeterminowana dziewczyna postanawia podążyć śladem rabusiów i uratować rodzeństwo. Towarzyszem jej podróży zostaje Owca- człowiek który kilkanaście lat wcześniej zawitał do gospodarstwa. Mimo, że Płoszka nie wie nic o jego przeszłości i pochodzeniu, traktuje go jak ojca i ufa mu. Przeszli już razem  wiele, ale podczas tej wyprawy, gdzie ludzie będą zmuszeni do ostateczności, nie da się ukryć wszystkiego, a tym bardziej zapomnieć o przeszłości.

                
Pokonywanie słabości, bo przecież: „Odwaga pośród przyjaciół niewiele kosztuje. Co innego, gdy cały świat jest przeciwko Tobie, a Ty mimo wszystko kroczysz swoją ścieżką.”
Poświęcenie, bo: „Przybył na pomoc swojemu przyjacielowi, stając naprzeciwko przeważających sił…”
Strach, bo „Przerażone oczy(…).”

„Czerwona Kraina” to książka w której cały czas się coś dzieje. Wartka akcja. Ciekawe dialogi. Silne emocje.  Na szczęście, to wszystko jest pokazane w taki sposób, aby nie przytłoczyć,  wręcz przeciwnie: interesuje i wciąga.
                
„Czerwona Kraina” jest ostatnią częścią trylogii „Pierwsze prawo”. Joe Abercrombie jest angielskim pisarzem fantasty i montażystą filmowym. Można powiedzieć, że jego hobby w dzieciństwie były gry komputerowe oraz rysowanie map miejsc, które nigdy nie istniały. Jednak mimo, że nie ma ich w rzeczywistości, to w jego książkach są z pewnością. Abercrombie studiował psychologię na Uniwersytecie w Manchesterze. Wtedy przestał rysować mapy, ale fascynacja grami komputerowymi nie ustąpiła. Już wtedy rozpoczął pisanie trylogii fantasty, szybko ten pomysł zarzucił, aby później ją dokończyć i zyskać wielu fanów na całym świecie. Nominowany do Nagrody Campbella dla najlepszego pisarza, dwa razy nominowany do British Fantasy Award.

„Czerwona Kraina” Joe’a Abercrombie’go niewątpliwie jest książką godną polecenia. Jest cudowną książką fantasty. Nie ma w niej jednak elfów, trolli czy skrzatów, mimo to magia i niewyjaśnione elementy muszą być obecne! Uważam, że jest to jedna z lepszych książek po jakie miałam ostatnio okazję sięgnąć. 

Asia, 15 lat

Za rewelacyjną pozycję dziękuję Wydawnictwu MAG.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz