tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 3 kwietnia 2013

„Dziewczyny się spóźniają” - Jacqueline Wilson - recenzja


Kolejny raz spotykamy się z uwielbiającą chłopców Magdą, lekko zwariowaną Nadine i kochającą rysowanie Ellie. Te postacie wykreowała Jacqueline Wilson autorka trzech poprzednich tomów o przygodach trzech przyjaciółek, m.in. „Dziewczyny się odchudzają”.

Dziewczyny się spóźniają - Jacqueline WilsonW tej części Ellie zakochuje się w chłopaku o imieniu Russell. Dziewczyny spotykają go w centrum handlowym, gdy akurat szkicuje portret Ellie. Od razu widać, że ci dwoje pasują do siebie idealnie. Niestety, życie nastolatki nie jest łatwe. Ciągły nadzór rodziców, godzina policyjna i nieumiejętność dokładnego zidentyfikowania swoich uczuć... a kiedy ma się już chłopaka nadwrażliwi rodzice kompletnie wariują. Dlatego randki z Russell’em są praktycznie niemożliwe. 

Ellie z tego powodu zaczyna kłamać, co pogarsza jej kontakty z ojcem i  macochą. Traci ich zaufanie przez ciągłe wymykanie się z domu, mimo szlabanów, i niesłuchanie poleceń. Czy kiedykolwiek ta dwójka uda się na prawdziwą randkę? Przy takim stanie rzeczy jest to bardzo wątpliwe.

Książka jest zdecydowanie skierowana do nastolatek. Jest to typowa opowieść o miłości i osoby poszukujące „mocnych wrażeń” raczej tutaj ich nie znajdą. Nie jest to typ książek, które lubię. W tych wszystkich opowiastkach o miłości nastolatków wszystko wydaje się nierealne i niezbyt dobrze przemyślane, strasznie przewidywalne. W tym przypadku jest podobnie. Bo gdzie w wieku trzynastu lat znajduje się miłość swojego życia? Gdzie mając tyle lat można wyjść z domu i wrócić wpół do dziesiątej? To raczej tak nie działa.

Mimo tego, tekstowi jako tekstowi nie da się nic zarzucić.  Przekład dobry, bez większych błędów. Książkę czyta się łatwo i szybko. Bohaterki są proste i jak to w tych powieściach bywa Ellie dużo myśli o miłości do poznanego chłopaka. Z bohaterek najbardziej polubiłam Nadine – zwariowaną, robiąca wszystko po swojemu, otwartą .

„Dziewczyny się spóźniają” J. Wilson polecam tylko i wyłącznie dziewczynom lubiącym tego typu hisotoryjki. Pozostałym książka Jacqueline Wilson może wydać się naiwną powiastką o trzech nastolatkach, które chcą jak najszybciej być dorosłe.  Stereotypowa i pełna sprzeczności. Nie przekonała mnie.


Mina-chan, 15 lat

Wydawnictwu Media Rodzina dziękuję za możliwość przeczytania książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz