tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 5 czerwca 2013

"Szpieg" - John le Carré - recenzja

John le Carré, właściwie David John Moore Cornwell jest brytyjskim pisarzem urodzonym w 1931 r. Pierwszą powieść napisał w 1961 r. Każda z jego książek utrzymana jest w szpiegowski klimacie. W niektórych jego powieściach można odnaleźć wątki autobiograficzne. Ostatnim – na ten moment – jego dziełem jest Zdrajca w naszym typie przetłumaczony na język polski w 2011 r.

Szpieg lub też Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg to pierwsza część Trylogii Karli. Druga i trzecia część to Jego uczniowska mość i Ludzie Smileya.

SzpiegPo kilku latach przerwy George Smiley otrzymuje wezwanie do brytyjskich służb specjalnych. Nie ma wyjścia, musi się stawić.
Czyżby jeden z oficerów wywiadu brytyjskiego zdradził? Gdzieś jest „kret”. Ale nikt nie wie gdzie i kim on jest. Może to być każdy wtajemniczony w sprawy wywiadu człowiek. Czy Wielka Brytania jest w niebezpieczeństwie?
Poszukiwania „kreta” trwają na całym świecie. Agenci znikają i pozostawiają po sobie z pozoru nic nieznaczące przedmioty. Ze względu na konieczność zachowania dyskrecji i delikatności oficjalne poszukiwania są niemożliwe.

Czy Smiley odnajdzie choć jednego podejrzanego?
Czy Smiley zdemaskuje kreta?

Szpieg jest doskonałym przykładem powieści szpiegowskiej i na jego podstawie widzimy wyraźne różnice pomiędzy kryminałem, powieścią sensacyjną, a powieścią szpiegowską.

Akcja rozwija się bardzo powoli. Na początku nawet zbyt wolno. Nie obserwujemy spektakularnych zwrotów akcji.
Jest to bardzo inteligentna powieść – bez brutalności, strzelanin oraz heroicznych bohaterów. Dominują tu łamigłówki i drobiazgowe śledztwo angielskich dżentelmenów. Gości też tam wszechogarniająca paranoja – w końcu każdy może być „kretem”.

Z całą pewnością można zaliczyć tę książkę do literatury pięknej.

Książki nie czyta się łatwo. Momentami można mieć chwile zawahania i chęć skończenia lektury przed połową. Wymaga wiele wysiłku intelektualnego i skupienia, dlatego nie jest to książka „do autobusu” i na przerwę w pracy. Napisana jest pięknym językiem, który nie przypadkiem do gustu każdemu czytelnikowi.

Polecam miłośnikom inteligentnych powieści z intrygą w tle.


Comatose, 16 lat

Za lekturę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz