tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 września 2013

„Wakacje Fryderyka” - Walter R. Brooks - recenzja

Walter R. Brooks jest autorem książki dla dzieci pt. „Wakacje Fryderyka” wydanej w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Wakacje Fryderyka - Walter R. BrooksGłównymi bohaterami utworu są zwierzęta mieszkające na północy Stanów Zjednoczonych. Ich gospodarz, pan Bean jest biednym człowiekiem i nie stać go na zapewnienie zwierzakom ciepłych pomieszczeń na zimę. Wiatr hula w kurniku i oborze, dlatego ptactwo i trzoda chlewna marzną w zimie. Niektóre zwierzęta gospodarskie postanowiły przenieść się na południe Stanów, na Florydę. Tam przynajmniej zawsze jest ciepło i nie ma zimy. 

Na daleką wyprawę zdecydowały się krowa Wanda, koń Hank, kot Jinx, prosiaczek Fryderyk, pies Robert, kaczuszki Alicja i Emma, cztery myszy, pan i pani Web, a także kogut Karol i jego żona Henrietta. Z czasem dołączył do tej kolorowej gromadki pies Dżek. Zwierzęta maszerują bardzo długo, przeżywając po drodze różnorodne przygody. Ich pochód wzbudza sensację w całym kraju i w większości przypadków ludzie są bardzo życzliwie do nich nastawieni. Nawet sam Prezydent uściskał zwierzęta!
Jednak tęsknota za domem, przyjaciółmi i panem Beanem jest silniejsza niż wygodne życie na Florydzie. Zwierzęta postanawiają wracać do domu.

Autor nadał zwierzętom cechy ludzkie, ich wady i zalety, słabości i mocne strony charakteru. Każdy z czytelników ma możliwość identyfikowania się z wybranym przez siebie bohaterem. 

Jaki prezent przywiozą dobremu, ale biednemu gospodarzowi?    
W jaki sposób prosiaczek Fryderyk umila wędrówkę zwierząt?

Serdecznie polecam ten utwór wszystkim dzieciom i nie tylko. Historia opisana w książce stanowi piękny przykład przyjaźni, oddania, humoru i pomocy w trudnych chwilach. Autor przekazuje czytelnikom ponadczasowe wartości, godne do naśladowania w każdym wieku i w każdej grupie społecznej.   
               

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz