tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 1 października 2013

"Homeland. Ścieżki Carrie" - Andrew Kaplan - recenzja

Homeland. Ścieżki Carrie - Andrew KaplanRecenzja ta będzie się nieco różnić od zwykłych recenzji książek bo zacznę od kilku zdań na temat serialu, którego książka jest prequelem. Będąc absolutnie uzależnionym od seriali, któregoś pięknego dnia przeglądałem stronę z zapowiedziami, żeby znaleźć coś nowego wartego uwagi. Natrafiłem na teaser zupełnie nowej produkcji stacji Showtime znanej między innymi z Dextera. Muszę przyznać, że od razu się zakochałem. Fabuła wydawała się wpasowywać w moje ulubione tematy, a aktorzy wydawali się dobrze dobrani. Zatem z niecierpliwością czekałem na pierwsze odcinki i jak łatwo się domyślić szybko się uzależniłem. Gdybym miał podać dwie rzeczy, dla których serial jest tak wciągający powiedziałbym, że po pierwsze dlatego, że główna aktorka Claire Danes jest po prostu znakomita (otrzymała zresztą ostatnio nagrodę dla pierwszoplanowej aktorki Emmy). Po drugie ze względu na swoją dwuznaczność moralną. Oglądając ten serial po prostu niczego nie jesteś wstanie określić, czyje postępowanie jest dobre a czyje złe. Nakreślę tylko, że serial zaczyna się odnalezieniem zaginionego marines, który po powrocie do USA staje się podejrzanym o przygotowywanie zamachu. Więcej nic nie spojleruję, bo warto zobaczyć kolejne odcinki.

Teraz skupmy się na książce! Jest ona prequelem serialu czyli pokazuje nam co działo się przed zasadniczą akcją całej serii. Od razu rozwieję wątpliwości nie trzeba oglądać serialu, żeby naprawdę polubić książkę :) Nawet nie wiem czy nie lepiej najpierw byłoby przeczytać książkę, a potem oglądnąć serial. Dla Fanów serialu jest to na pewno lektura obowiązkowa.

Co do fabuły książki? Dotyczy ona życia i misji agentki specjalnej CIA Carrie Mathison, która na początku pracuje pod przykrywką w Bejrucie. W miarę rozwijających się wydarzeń mierzy się ona z próbami zamachu nie tylko na jej życie ale na życie wielu setek tysięcy osób. 

Co do głównej bohaterki - to jest ona niesamowicie barwną postacią. Andrew Kaplan świetnie oddaje jej chorobę dwubiegunową, jej ciężkie depresje przeplatające się z wielkimi chwilami uniesienia. Jest to naprawdę świetny portret osoby zmagającej się nie tylko ze swoimi problemami, ale przede wszystkim z prawdziwymi zagrożeniami państwowymi.

Co do autentyczności książki o szpiegach, to dzięki swojemu doświadczeniu wojskowemu i dziennikarskiemu Andrew Kaplan w sposób dokładny i wydaje się realistyczny oddaje sytuacje dotyczące Bliskiego Wschodu i organizacji rządowych Stanów Zjednoczonych.Jest to naprawdę świetnie napisany thriller szpiegowski, od którego ciężko się oderwać. Pełnokrwiste postacie zmagające się z problemami osobistymi jak i bezpieczeństwa narodowego potęgują ciekawość, która z każdą stroną staje się coraz to większa! Żaden szanujący się fan tego typu literatury nie powinien przejść obok tej lektury obojętnie! Serdecznie polecam za równo książkę jak i serial!

Deaveroman, 20 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwarte.

1 komentarz:

  1. zostałem chyba skutecznie zachęcony i dziś nabędę ebooka :) a serial prawie zacząłem oglądać.. ale jakoś odłożyłem.. najpierw książka..

    OdpowiedzUsuń