tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 7 października 2013

"Matka i córka" - Maria Nurowska, Tatiana Raczyńska - recenzja

Maria Nurowska to polska powieściopisarka, autorka kilkudziesięciu książek wydanych w Polsce, ale też min. w Niemczech. Do jej najsłynniejszych utworów należą: „Postscriptum”, „Hiszpańskie oczy”, „Listy miłości”, „Panny i wdowy’, „Rosyjski kochanek”, „Miłośnica”, „Księżyc nad Zakopanem”, „Dom na krawędzi” czy też wydana w 2013 roku „Sergiusz,Czesław, Jadwiga”.

Matka i córka - Maria NurowskaW najnowszej książce wydanej przez Wydawnictwo Znak, pt. „Matka i Córka”  Maria Nurowska oraz jej córka Tatiana Raczyńska są bohaterkami wywiadu przeprowadzonego przez Martę Mizuro.

To niezwykle ciepły, ciekawy wywiad, w którym dwie kobiety – matka i córka – opowiadają o sobie, o relacjach jakie je łączą, problemach, dzieciach, rodzicach, radościach, przyjaciołach, marzeniach… Dowiadujemy się o trudnych relacjach Marii z jej matką Ireną, która była alkoholiczką. O wielkiej miłości jaką darzyła swojego dziadka, ojca, a teraz córkę oraz wnuki i prawnuka. Maria Nurowska często podkreśla, że niektóre jej utwory zawierają wątki autobiograficzne, min. w „Po tamtej stronie śmierci” czy „Hiszpańskie oczy”

Zarówno Nurowska, jak i Tatiana Raczyńska podkreślają z jednej strony, więź i bliskość, które jej łączy, a z drugiej, jak bardzo są różne. Tatiana Raczyńska z zawodu i zamiłowania jest pedagogiem, pomaganie potrzebującym to sens jej życia. Nie odziedziczyła talentu literackiego po matce, chociaż miała krótki epizod w swoim życiu, kiedy napisała kilka wierszy i zostały one nawet wydrukowane. Obydwie kobiety cenią sobie relacje z dziećmi i wnukami. Chociaż, ze względu na różnicę wieku, nie są one pozbawione napięć i czasami nieporozumień. Niestety ani Maria Nurowska ani Tatiana Raczyńska nie potrafiły zbudować stabilnych związków z mężczyznami, na chwilę obecną obydwie kobiety są same, ale nie samotne, bo otoczone gronem rodziny, przyjaciół i znajomych. Bardzo kochają zwierzęta i cenią sobie kontakt z przyrodą.

„Matka i Córka” to niezwykle pozytywny utwór. Chociaż obydwie kobiety, na co dzień mieszkają osobno – Tatiana w Warszawie, a Maria w Bukowinie Tatrzańskiej, wyczuwa się ogromną miłość, która je łączy. Nie odniosłam wrażenia, że wywiad jest robiony „pod publikę”, tak, żeby dobrze wypaść. Kobiety nie zawsze mówią jednym głosem, mają odmienne zadania na dany temat, występowały miedzy nimi nieporozumienia, czasami bolesne sytuacje. Pomimo, że Maria Nurowska jest znaną pisarką - a może właśnie dlatego -  nie ustrzegła się błędów wychowawczych, które są udziałem tysięcy matek.

TUTAJ można zobaczyć krótki film o książce, z Marią Nurowską i Tatianą Raczyńską!

Serdecznie polecam!


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak

3 komentarze:

  1. Zapowiada się całkiem ciekawie;) Od jakiegoś czasu mam ostrą fazę na Nurowską, więc za pewne i ta pozycja wpadnie w moje spragnione ręce;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna recenzja. Dziękuję! :-) Tatiana Raczyńska

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuje :) Bardzo się cieszę, że recenzja się Pani podobała. Miło mi było czytać wywiad przeprowadzony z Panią i z Pani Mamą :) Tilia

    OdpowiedzUsuń