tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 23 listopada 2013

"Prada. Obyczajowy fenomen" - Gian Luigi Paracchini – recenzja

Prada. Obyczajowy fenomen - Gian Luigi Paracchini
Marki Prady chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, bo nie ma raczej osoby, która by o niej nie słyszała. Wielka firma zajmująca się odzieżą oraz galanterią zdominowała i wpłynęła na rynek mody tak bardzo, że nikt nie wyobraża sobie go bez niej. Odbywające się co rusz pokazy nowych kolekcji stają się tematem rozmów i dyskusji nie tylko fascynatów tego tematu. Ale choć często słyszymy słowo Prada, to co tak naprawdę możemy o nim powiedzieć? 

W swojej książce zatytułowanej ,,Prada. Obyczajowy fenomen’’ (wydanej nakładem WydawnictwaDolnośląskiego), Gian Luigi Paracchini cofa się w czasie do roku 1977, by przybliżyć czytelnikowi kulisy sukcesu Prady. W tamtym czasie nie była to ogromna firma zajmująca się odzieżą na szeroką skalę, tylko sklep – już wtedy bardzo ceniony i z wieloletnią tradycją– zajmujący się jedynie torebkami. Co więc się stało, że nastąpiła tak nagła zmiana? Odpowiedź jest prosta – spotkanie dwójki niezwykłych ludzi na targach MIPEL. Ona – Miuccia Prada, prowadząca sklep swojego dziadka; on – Patrizio Bertelli, mający czelność kopiować i sprzedawać jej torebki. Nikt nie spodziewał się, że oskarżenie o plagiat zakończy się małżeństwem i powstaniem jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
            
Paracchini nie ogranicza się w swoich poszukiwaniach tylko do tego i idzie dalej, podając szereg licznych anegdotek, związanych z rozbijaniem luster, żeglowaniem, czy domowymi przyjęciami. Przedstawia rozwój firmy, jej wzloty i upadki, współpracę z prasą i artystami, słowem, wszystko, co związane było, jest i będzie z Pradą. Odpowiada na pytania, co tak naprawdę sama Miuccia Prada sądzi o modzie i dlaczego zdecydowała się zająć akurat tą dziedziną. Opisuje sposób w jaki duet Prada-Bertelli łączą życie prywatne i interesy. Od razu rzuca się w oczy, że autor poświęcił wiele czasu, by zebrać wszystkie informacje i przedstawić je w interesujący sposób.

Książka napisana jest z lekkością i humorem. Paracchini sięga do archiwalnych wywiadów i wydarzeń, obfitujących w liczne szczegóły. Nie są to jednak nudne statystyki ani surowe przytoczenia danych. Przedstawione postaci od razu jawią się jako osoby z krwi i kości, nie zostają w żaden sposób spłaszczone ani przesadnie wyidealizowane. Nie można także nie wspomnieć o ubarwiających historię fotografiach, zaczynając od zdjęcia Miuccii Prady z młodości, przez kolekcje z przełomów lat, kończąc na obrazku z Quentinem Tarantino, znanym wszystkim reżyserem. 

Przystępny i przyjemny sposób napisania książki jest w stanie zaciekawić nawet takich laików w kwestii mody jak ja, dlatego warto po nią sięgnąć.


Dori, 18 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego,
 a do recenzji otrzymaliśmy ją od Grupy Wydawniczej Publicat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz