tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 27 listopada 2013

"Zwiadowcy" - John Flanagan - recenzja

Jeszcze niedawno w internecie można było przeczytać, że jedenasty tom Zwiadowców okaże się ostatnim z serii książek poświęconych przygodom początkującego zwiadowcy Willa, później otrzymującego nazwisko Treaty. Jak się okazało nic bardziej mylnego. Autor postanowił przenieść książkę w czasie o kilkanaście lat. I stworzyć ciąg dalszy swojej opowieści. Najnowszy dwunasty tom został zatytułowany „Królewski zwiadowca”.

Kiedy kilka lat temu zaczynałam czytać serię o Zwiadowcach zafascynował mnie świat jaki stworzył John Flanagan. Każda postać była świetnie wykreowana i przez wszystkie tomy mogliśmy obserwować jak główni bohaterowie rozwijają się i dorastają. Głównym miejscem, z którym są powiązani wszyscy bohaterowie jest Araluen. Królestwo w którym od kilkunastu lat panuje pokój. Flanagan rozpoczyna tutaj swoją opowieść jednak w miarę pisania kolejnych tomów podróżujemy z bohaterami do przeróżnych krain. Poznajemy m.in. Skandię, Celtię, czy Hibernie. A z każdym z tych krajów wiąże się inna opowieść czy przygoda, która jest jednak tak wpleciona w całość, że nie powstają przy tym osobne książki, ale raczej tworzą jedność.

Jedyną wadą moim zdaniem był język. Pomimo, że książka miała wielki potencjał była napisana dość sztywno. Może była to wina tłumacza, a może samego autora - tego nie wiem. Jednak sama historia Willa tak mnie zafascynowała, że nie mogłam nie sięgać po następne tomy. Na szczęście z czasem język się zmienił. Teraz jest to lekko napisana książka z humorem i ciekawą akcją, od której wprost nie można się oderwać.

Tom I „Ruiny Gorlanu”: Już od początku poznajemy głównych bohaterów tej serii. Czwórka przyjaciół wychowana w sierocińcu staje przed największym wyborem swojego życia. W wieku piętnastu lat mają zdecydować do jakiej „szkoły” chcą się zapisać. Horacy marzy o szkole rycerskiej, Alyss o szkole dyplomatycznej, George o szkole dla skrybów, a Jenny o szkole kucharskiej. Tylko Will nie wie co powinien wybrać. Wierząc, że jego ojciec był wielkim rycerzem chce iść do szkoły rycerskiej, ale jest na to zbyt mały i chudy. Ostatecznie trafia od korpusu zwiadowców. Elitarnej jednostki, o której nikt nic tak naprawdę nie wie, ale jego członków posądza się o znajomość magii i tym podobnych  rzeczy. Kiedy główni bohaterowie rozpoczną szkolenie nad królestwo Araluem nadciągną czarne chmury. Ze swojej kryjówki postanawia wyjść Morgarath i przypuścić kolejny atak na królestwo.

Tom II „Płonący most”: Teraz kiedy wojna wisi na włosku całe królestwo Araluenu mobilizuje wojska. Gilan były uczeń Halta, Will i Horacy, czeladnik rycerski, zostają wysłani z misją do Celtii. Mają się powołać na postanowienia pokojowe zawarte kilkanaście lat temu i poprosić o wsparcie w nadchodzącej wojnie. Tylko co zrobić jeśli wszystkie napotkane przez nich wioski są puste? A królewskiej armii grozi zagłada?

Tom III „Ziemia skuta lodem”: Will i tajemnicza Evanlyn  zostają pojmani przez Skandian podczas wojny z Morgarethem  i odpływają na Wilczym Wichrze. Halt poprzysięga, że uratuje Willa za wszelką cenę i wyrusza wraz z Horacym na ratunek. Tylko, że oni muszą podróżować lądem podczas gdy ich przyjaciel płynie statkiem prosto do Skandii gdzie wraz z Evanlyn zostają sprzedani do niewoli i walczą o przetrwanie.

Tom IV „Bitwa o Skandię”: W Skandii nastaje już wiosna kiedy Willowi udaje się przełamać skutki zażywania narkotyku i mogą wraz z Evanlyn rozpocząć wędrówkę do domu. Jednak wkrótce dziewczyna zostaje porwana a wciąż wyczerpany Will rusza jej śladem. Nie wie on, że za Temudżeniami podąża Halt wraz z Horacym. Kiedy wreszcie dziewczynę udaje się uratować droga powrotna zostaje odcięta przez armię Temudżeniów.

Tom V „Czarnoksiężnik z północy”: Akcja rozpoczyna się pięć lat po wojnie opisanej w czwartym tomie. Will zostaje pełnoprawnym zwiadowcą i obejmuje obowiązki w lennie Seacliff. Jakby się wydawało jednym z najspokojniejszych miejsc w królestwie. Kiedy Will dociera na posterunek lenno zostaje zaatakowane przez stosunkowo niewielki oddział Skandian. Jednak zgnuśniali rycerze nie są w stanie ich odeprzeć. Kiedy Willowi udaje się rozwiązać ten problem docierają do niego wieści o tajemniczym czarnoksiężniku oraz o nagłej i tajemniczej chorobie  Lorda Syrona. Will zostaje wysłany z tajną misją do zamku Macindaw.

Tom VI „Oblężenie Macindaw”: Tom szósty jest tak naprawdę kontynuacją misji rozpoczętej przez Willa i Alyss w poprzednim tomie. Okazuje się że Sir Keren przejmuje kontrolę nad zamkiem. A Will dysponując kilkunastoma skandianami i ludźmi mieszkającymi w lesie musi odzyskać zamek i uratować uwięzioną w nim Alyss.

Tom VII ”Okup za Eraka”: Tytułowego Eraka poznajemy już w tomie drugim gdyż jest on tym, który porywa Willa wraz z Evanlyn. Po wygranej bitwie z Temudżenami zostaje władcą Skandii. Podczas jednego z napadów na Arydię zostaje pojmany do niewoli. Will, Halt, Gilan, Evanlyn, Horace i Svengal wyruszają do pustynnego kraju aby wynegocjować tytułowy okup za Eraka. Jednak nic nie jest tak proste na jakie wygląda.

Tom VIII „Królowie Clonmelu”: W tym tomie Halt i Will muszą zająć się Odszczepieńcami. Jest to klut wyznawców fałszywego bóstwa który rozprzestrzenia się w Hiberni – wyspie położonej na zachód od Araluenu. Pięć z sześciu hiberniańskich królestw zostało opanowanych, a szóste, Clonmel, jest w niebezpieczeństwie. Halt i Will którzy zostali wcieleni do grupy do zadań specjalnych wyruszają do Clonmelu. A wykonać to zadanie pomogą im sekrety z przeszłości Halta. Tylko czy jest on gotowy się nimi dzielić?

Tom IX „Halt w niebezpieczeństwie”: Halt, Will i Horacy podążają za przywódcą Odszczepieńców, który kieruje się w stronę Araluenu. Jednak po drodze bohaterowie zostają zaskoczeni przez zawodowych zabójców nasłanych przez Tennysona, a Halt zostaje trafiony zatrutą strzałą. Will musi odbyć podróż po Malcolma (Czarnoksiężnika Malkallama), a czas nie jest jego sprzymierzeńcem. Czy Willowi uda się uratować swojego, mistrza?

Tom X „Cesarz Nihon-Ja”: Horacy który bierze udział w wyprawie dyplomatycznej przepada bez śladu. Jego nieobecnością martwią się nie tylko przyjaciele ale również księżniczka Cassandra. Wkrótce wszyscy wyruszają na poszukiwania Horacego. Okazuje się, że podczaj jego wizyty prawowity władca został obalony i Horacy został aby mu pomóc. Teraz razem z Willem, Alyss i Cassandrą muszą obalić uzurpatora. Tylko jak to zrobić jeśli połowa twoich ludzi jest chora a przeciwnicy to nieznający litości wojownicy?

Tom XI „Zaginione historie”: No cóż ta książka różni się od innych. Ponieważ planowo miała ona zakończyć serię o Zwiadowcach, autor postanowił odpisać na najczęstsze pytania czytelników w formie książki. Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania „Kim był Halt, zanim został królewskim zwiadowcą w Araleunie? W jakich okolicznościach zginęli rodzice Willa i jak trafił do sierocińca w Zamku Redmont? Skąd wzięli się dodatkowi goście na romantycznej kolacji Gilana i Jenny? Co się dzieje z konikami zwiadowców po zakończeniu swej wiernej służby w Korpusie Zwiadowców? ” itp. Jeśli ktoś przeczytał całą historię to na pewno ta książka rozwieje jego wątpliwości co do braków w akcji.

Tom XII: "Królewski zwiadowca". Akcja książki rozpoczyna się kiedy córka dwójki z ważniejszych postaci tej serii: Horacego i Cassandry, kończy piętnasty rok życia. Madelyn jest znudzoną dworskim życiem księżniczką i kiedy łamie zasady o jeden raz za dużo rodzice wysyłają ją za karę do jej ojca chrzestnego, którym jest najlepszy przyjaciel Horacego, zwiadowca Will Treaty. Dziewczyna spodziewa się jakiejś dwutygodniowej zsyłki, w czasie której będzie: biegać po lesie, strzelać z łuku i uczyć się podstaw bycia zwiadowcą. No cóż zdradzę Wam tylko, że jej wyobrażenie daleko ma się od rzeczywistości.

No cóż, to by było na tyle. Jeśli kogoś ta seria zainteresuje to mam jedną radę czytajcie od początku a nie wyrywkowo, bo można się pogubić. A dla fanów tej serii mam nowinkę. Najnowszy tom ukaże się już w 2014 roku.

                                                                                                                      Polecam

                                                                                                                    Sunny Girl, 19 lat

Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Jaguar. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz