tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 17 lutego 2014

"Chińskie szepty. Historia pewnego donosu" - Jan Wong - recenzja

Jan Wong jest kanadyjską dziennikarką, która studiowała w Pekinie i tam też spędziła wiele lat. W 2013 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazał się utwór jej autorstwa pt., „Chińskie szepty. Historia pewnego donosu”.

Okładka książki Chińskie szeptyAutorka opowiada swoją historię, kiedy we wczesnych latach siedemdziesiątych była jedną z dwóch zagranicznych studentek Uniwersytetu Pekińskiego. Jan prowadziła spokojne życie w Chinach. Jednak pewnego dnia poznaje Yin Luoyi studentkę, która prosi ją o pomoc. Yin zachwycona kulturą Zachodu chce opuścić Chiny i prosi Jan by jej w tym pomogła. Wong jako zagorzała maoistka donosi na dziewczynę i z dnia na dzień Chinka znika z uniwersytetu. Po wielu latach od opuszczenia Pekinu Jan przeglądając swój stary pamiętnik natrafia na zapis o Yin. Kobieta przypomina sobie sprawą sprzed lat i zaczynają dręczyć ją wyrzuty sumienia. W wakacje razem z rodziną wraca na miesiąc do Pekinu, gdzie postanawia odnaleźć kobietę. Chce ją przeprosić i zadośćuczynić. Niestety nie może nawet powiedzieć czy Yin żyje.

Autorka bardzo dokładnie opisuje życie w Chinach teraz i kiedyś. Zwraca uwagą na szczegóły i przedstawia wszystko niezwykle precyzyjnie.  „Chińskie szepty. Historia pewnego donosu” stanowią ogromne źródło wiedzy na temat historii Chin, zarówno starożytnej jak i komunistycznej oraz pokazują obraz współczesnego mocarstwa. Autorka skupiła się na historii tego niezwykłego kraju, dlatego mam wrażenie, że główny wątek schodził trochę na drugi plan. Nie stanowi to jednak przeszkody w zrozumieniu utworu, a wręcz przeciwnie, ustrój Chin, stosunki panujące w państwie przedstawione przez autorkę stają się ciekawsze. Fabuła jest wartka i wciągająca, a książkę czyta się z ogromną przyjemnością.

Serdecznie polecam utwór Jan Wong wszystkim, którzy lubią spędzić wolny czas przy dobrej książce. Dodatkowo można bardzo poszerzyć swoja wiedzę na temat historii i kultury Chin.


Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz