tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 15 września 2014

„Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” - Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki, ukazało się nowe, uzupełnione wydanie „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera.
Anna Dziewit-Meller jest dziennikarką radiową i telewizyjną, pisarką oraz podobnie jak mąż, zapaloną podróżniczką i miłośniczką Gruzji. Marcin Meller jest obecnie felietonistą „Newsweeka”, wcześniej był reporterem „Polityki”, opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii i w Afryce. To również autor reportaży „Między wariatami. Opowieści, terenowo-przygodowe.”

Gaumardżos. Opowieści z Gruzji - Anna Dziewit-Meller„Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” to niezwykle ciekawa i wciągająca pozycja nie tylko dla pasjonatów Gruzji, ale przede wszystkim dla osób ciekawych nowych miejsc, zwyczajów, tradycji, krajobrazów, a przede wszystkim ludzi.

Państwo Mellerowie przeprowadzają czytelników przez Gruzję w sposób niezwykle dowcipny. Z poczuciem humoru opowiadają o ludziach, w większości swoich przyjaciołach, takich jak Acziko Guledani czy Wacho Babunaszwili, a także o zupełnie obcych, ledwie poznanych Gruzinach. Przybliżają nam niezwykle bogate supry z licznymi i długimi toastami oraz gościnność. Z drugiej strony mieszkańcy Gruzji są niefrasobliwi, niesłowni, często nadużywający alkoholu oraz kompletnie nie przejmują się przepisami ruchu drogowego.

Autorzy zapoznają czytelników z historią Gruzji, aktualną sytuacją polityczną i gospodarczą, wspominają o ważnej roli kobiet w rodzinie i społeczeństwie, a także jednym z najsłynniejszych Gruzinów, którym był Iosif Dżugaszwili czyli Stalin. W gruzińskim mieście Gori znajduje się Muzeum Stalina, a do 2010 roku stał tam jego pomnik (jego zdemontowanie wywołało  protesty wielu mieszkańców miasta).

Jest to przede wszystkim książka, w której autorzy przedstawiają swoje przeżycia, opisują przyjaciół i relacje międzyludzkie. W książce oprócz opisów kultury, tradycji i normalnego życia mieszkańców znajduję się, również wzmianki dotyczące wojny w Abchazji i Osetii Południowej, o przeprawie z Suchumi do Soczi w tonącym statku.
Rozdziały książki pisane są naprzemiennie lub wspólnie przez małżonków. Daje to niezwykle interesujący efekt i sprawia, że utwór jest tym ciekawszy.
  
Książka jest bardzo ładnie wydana, dowcipne teksty wzbogacone są licznymi i kolorowymi fotografiami.

Serdecznie polecam przeczytanie „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”. Jest to utwór, który rozbudza w czytelniku ciekawość i chęć poznania Gruzji. Sprawia, że chce się sięgnąć po inne książki o tym kraju, a przede wszystkim samemu spróbować potraw gruzińskich i poczuć na własnej skórze atmosferę opisywanego w książce państwa.
Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz