tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 23 października 2014

„Lew, czarownica i stara szafa” - C.S. Lewis - recenzja

Niedawno przeczytałem bardzo fajną książkę i pewnie większość osób ją zna.
To „Narnia”, a właściwie jej pierwsza część „Lew, czarownica i stara szafa”. Napisał ją oczywiście nie kto inny jak C.S.Lewis.

Książka opowiada o czwórce rodzeństwa, które zamieszkało w domu pewnego starszego Profesora. Dzieci miały na imię Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Pewnego dnia, gdy była brzydka pogoda, rodzeństwo bawiło się w chowanego i gdy  nadeszła kolej Łucji, żeby się schować, znalazła pewną szafę, do której weszła.

Dziewczynka usłyszała kroki kogoś nadchodzącego, więc chowała się głębiej w szafie i głębiej, głębiej, aż w końcu poczuła chłód i zimną powierzchnię. Gdy tylko odwróciła się, żeby zobaczyć co to jest, zobaczyła mnóstwo śniegu, który aż raził oczy swą bielą. Kraina, w której znalazła się dziewczyna nazywała się Narnia. Kiedy Łucja wróciła z tej pięknej krainy od razu pobiegła opowiedzieć innym o tym, co widziała i gdzie była. Jej słowa zdziwiły rodzeństwo. Aby przekonać się, czy były prawdziwe poszli z nią i okazało się, że  nie kłamała na temat Narnii.

Nasi bohaterowie od razy gdy tylko zobaczyli śnieg,  zaczęli zabawę  śnieżkami. Potem  udali się do przyjaciół Łucji, czyli do państwa bobrów. Bobry opowiedziały dzieciom historię krainy oraz  postanowiły uratować ją  przed złą czarownicą, która zamroziła Narnię. Była tylko jedna istota, która mogła przywrócić zimę,  a mianowicie był to Aslan - król krainy. Wyruszyli więc w poszukiwaniu Przywódcy. Znaleźli go po dwóch dniach. Odkryli tam  też innych ludzi i inne istoty, które pomagały Aslanowi i mu służyły
W końcu odbyła się wielka bitwa, ale o jej wynikach  dowiecie się z  kart książki.

Ta mądra książka uczy, że warto ufać swojemu rodzeństwu i bliskim. Opowiada o walce dobra ze złem, sile miłości i przyjaźni. Czas spędzony na czytaniu tej książki na pewno nie jest czasem straconym.


Matix, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Media Rodzina. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz