tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 22 września 2015

"Pieśń Salomonowa" - Toni Morrison - recenzja

Toni Morrison jest powieściopisarką i eseistką, laureatką licznych nagród literackich, w tym nagrody Pulitzera i Nobla. Jest autorką następujących utworów: „Najbardziej niebieskie oko”, „Dom”, „Miłość”, „Umiłowana” oraz „Pieśń Salomonowa”.

Okładka książki Pieśń SalomonowaW 2015 roku nakładem Świat Książki ukazała się powieść Toni Morrison, pt. „Pieśń Salomonowa”. W utworze autorka opisuje historię murzyńskiej rodziny Nieboszczyków. Głównymi bohaterami są Mleczarz, syn Ruth i Macona oraz siostra ojca Piłat.

Macon i Piłat wcześnie zostali osieroceni przez rodziców, matka umarła podczas porodu Piłat, ojciec został zastrzelony, kiedy rodzeństwo miało kilkanaście lat, wtedy też stracili dom i farmę. Po tragicznych wydarzeniach, które ich dotknęły - losy Macona i Piłat potoczyły się zupełnie inaczej. Macon, dzięki ciężkiej pracy, zaradności, małżeństwu z córką szanowanego w mieście lekarza stał się bogatym i poważanym właścicielem nieruchomości. Piłat, zaś - oceniając ją w kategoriach brata - nie osiągnęła w życiu nic. Długie lata tułała się po różnych miejscach Ameryki, by po latach osiąść z nieślubną córką i wnuczką w ubogiej dzielnicy, gdzie wytwarzała i nielegalnie sprzedawała alkohol.

Pomimo różnego statusu społecznego, zamożności, osiągnięć, a także wzajemnej niechęci losy rodzeństwa przeplatają się. W pewien sposób łączą ich potomkowie, Mleczarz i wnuczka Piłat - Hagar.

To powieść pełna magii, tajemnic i niedomówień. Nic w książce nie jest oczywiste, ani miłość ani nienawiść. To zdecydowanie wielowątkowy utwór, pełen odnośników do przeszłości i zaskakujących zwrotów akcji.

Książka Toni Morrison pt. „Pieśń Salomonowa” wciąga czytelnika bez reszty, na początku intrygują imiona Piłat, Koryntian, Mleczarz czy nazwisko Nieboszczyk, następnie źródła konfliktu między Maconem a Piłat, później tytułowy Salomon.

Serdecznie polecam wszystkim czytelnikom „Pieśń Salomonową”, bo to niezwykła, wciągająca i mądra książka. To utwór, którym można się delektować, po lekturze którego czytelnik odczuwa żal, że to już koniec, a również, co istotne, odczuwa się pragnienie poznania innych dzieł Toni Morrison.


Serdecznie polecam,

Tilia, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz