tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 13 listopada 2015

"Klucze" - Adam Lang - recenzja

“Mówi się, że w życiu tylko śmierć jest pewna”

Okładka książki KluczeZ takiego założenia wyszedł autor Adam Lang. Aktualnie matematyk opracowujący próbne arkusze maturalne, wcześniej nauczyciel w jednym z warszawskich liceów. Ciężko znaleźć więcej informacji na jego temat. Jedynym źródłem okazuje się okładka jego debiutanckiej książki “Klucze”. Tajemniczy tytuł, nieznane nazwisko i krótkie, acz przyciągające zdanie “Przekonaj się, co chłopakom siedzi w głowach!” = recepta na sukces.

Literatura młodzieżowa przepełniona jest dobrymi powieściami z nurtu New Adult. Coraz to nowsze tytuły o zagubieniu, problemach rodzinnych i dotyczących związków, ale zawsze z perspektywy dziewczyny. Mogłoby się wydawać, raj dla czytelniczek. Ale czasami dobrze też jest się dowiedzieć czegoś o.. sobie, od zupełnie nieznanej osoby. W tym wypadku tą osobą jest autor. Adam Lang wykorzystuje swój cięty język, by przedstawić męski punkt widzenia na środowisko współczesnych nastolatków.

Podobnie jak w książce Murakamiego “Mężczyźni bez kobiet” jest to swoisty opis relacji damsko-męskich nie tyle na płaszczyźnie związku, ale wszelkiego rodzaju relacji od miłości matczynej poczynając, na pociągu do katechetki kończąc. W tej powieści nie wiadomo co jest grą, a co prawdą. Nadal nie jestem w stanie odgadnąć, czy autor pisze we własnym imieniu (główny bohater nosi takie samo nazwisko), czy może kreuje typ nastolatka, jakiego nienawidzi bądź chciałby nim być?

Główny bohater to cyniczny palant, owijający wokół palca najpierw mamę, a potem wszystkie dziewczyny, które spotka na swojej drodze. Nie przejmuje się uczuciami, a cały swój ból przelewa na otaczających go ludzi. Ale to właśnie typ faceta, który jest popularny w szkole i na którego lecą laski. On ma je wszystkie gdzieś, bawi się, klasyfikuje jako, Zasoby Magazynowe, Liberto.

„Kto nie ma przyjaciół, musi mieć terapeutę”

Trafne spostrzeżenia i opinie autora trafiają w samo sedno. Nierzadko zadają cios i zwracają uwagę na przykre wady części dziewczyn w wieku licealnym. Mimo typowo młodzieżowej tematyki jest to książka poruszająca poważniejsze tematy, jak nieobecność ojca, śmierć, rozpad rodziny.

Rodzinka bohatera też nie jest idealna, wiecznie nieobecna duchem matka, wisząca godzinami na telefonie podczas rozmów z babcią-terrorystą, żywiącą się radością życia, tata, który uciekł z czołgistą w walizce, a do tego jedyny „normalny” wuj Jerzy. „Normalny” bo wyznający te same zasady co Adam. To on nauczył go życia, to on pokazał ośmiolatkowi świat.

Mogłabym porównać autora do rapera, który przysiadł gdzieś pod blokiem i pisze teksty płynące prosto z serca, ma za nic cenzurę i bawi się słowami. To właśnie dlatego jego teksty są prawdziwe. Taka właśnie jest ta książka, szczera do bólu, przedstawiająca brutalny świat nastolatków. Adama Langa albo pokochasz, albo znienawidzisz. Ale tę książkę musisz przeczytać!


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

1 komentarz:

 1. Jestem już za stary na książki młodzieżowe:D ale fajna recenzja:)
  Recenzja książki Terry'ego Pratchett'a & Stephen'a Baxter'a - ''Długa Ziemia'' już na moim blogu :)
  Zaczynam Cię obserwować i zapraszam do mnie:)
  Recenzjonistycznie
  No Longer Nightmare

  OdpowiedzUsuń