tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 30 stycznia 2012

"13 skarbów" - Michelle Harrison - recenzja


Michelle Harrison jest ilustratorką, pracuje jako asystentka redaktora w dziale beletrystyki dla dzieci. Jej debiutancka powieść „Trzynaście skarbów” zdobyła nagrodę Waterstone's Children's Book Prize. Niedawno ukazała się następna część pt.”Trzynaście zaklęć”.

Jedynym marzeniem Tanji jest bycie zwykłą nastolatką. Odkąd pamięta widzi wróżki, które wcale nie są jak te ze znanych nam bajek. To wstrętne i okrutne stworzenia, które cały czas uprzykrzają życie bohaterki. Matka wysyła ją do babci, której dziewczyna nienawidzi. Musi spędzić kilka tygodni w jej towarzystwie, a także Amosa, Warwicka i jego syna Fabiana w zaniedbanym, starym domu na wsi. Tanja i Fabian nie przepadają za sobą, jednak podejmują próbę wspólnego rozwikłania zagadki dziwnego zaginięcia córki pastora – Morwenny, sprzed pięćdziesięciu lat. W poszukiwaniu odpowiedzi udają się do Lasu Wisielca, gdzie zniknęła dziewczyna. Okazuje się, że las jest pełen wróżek i nie tylko...

Czy uda im się rozwiązać zagadkę zaginięcia Morwenny?

Pomysł na fabułę jest ciekawy i oryginalny. Dotychczas nie spotkałam się z przedstawieniem  wróżek jako istot szpetnych, okrutnych i bezwzględnych. Jednak jego rozwinięcie budzi pewien niedosyt u czytelnika. Nie wiadomo, czym jest tytułowe trzynaście skarbów: sama bransoletka, która jednak żadnych magicznych właściwości nie posiada, czy też symbole, które się na nią składają. Możliwe, że skarby nie istnieją w świecie ludzi, tylko są ukryte gdzieś w królestwie wróżek. Wiadomo, że to właśnie one spowodowały rozłam i zniszczyły wróżki, tak jak ich królestwo.

Książka jest ponura i mroczna. Osobiście nie polecam tej książki młodszym czytelnikom, gdyż to nie jest klasyczna opowieść o dobrych wróżkach, tylko jej przeciwieństwo. Ale tych trochę starszych z pewnością bardzo wciągnie.

Annabeth ,13 lat

Dziękuję wydawnictwu Świat Książki za możliwość przeczytania tej książki. 1 komentarz:

  1. Uwielbiam tą książkę ♥

    Zapraszam do siebie :)
    http://magiczny-swiat-oli.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń