tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 kwietnia 2012

"Łukasz i kostur czarownicy" - Piotr Patykiewicz - recenzja


Piotr Patykiewicz – polski pisarz, który w swoim życiu imał się wielu zawodów, między innymi był dziennikarzem i prowadził sklep zoologiczny. W fantastyce zadebiutował opowiadaniem pod tytułem „Czorty”.

Łukasz, piątoklasista, nie cieszy się z wakacji. Miał jechać z rodzicami do Chorwacji, kiedy nagle okazuje się, że wyjazd trzeba odwołać, a on sam ląduje u zwariowanej staruszki, cioci Wandzi, mieszkającej w malutkim podgórskim miasteczku. Nie ma telewizora, nie ma komputera – ba, nie ma nawet elektryczności! Za to są inne rzeczy – takie jak latająca miotła, skrzat chowający się w górach i miła dziewczyna Julka…

Książeczka ta przewidziana jest dla dzieci ze szkoły podstawowej. Mimo to czytanie jej  sprawiło mi przyjemność, choć chwilami niektóre wątki wydawały się troszkę naiwne. Powieść porusza rzeczy istotne, nie jest pustą opowiastką dla maluchów – między innymi zmiany, jakimi podlegamy, oraz śmierć i przemijanie.

Postacie zostały zarysowane bardzo dokładnie. Łukasz, główny bohater, to zwykły nastolatek. Ma swoje wady i zalety; zachowuje się wiarygodnie, nie jak dorosły, ale też nie jak kompletny dzieciak. Pozostałe postacie również są dobrze wyważone – Julka i Irek z ich problemami w domu, rodzice Łukasza i wreszcie sama ciotka Wanda. Akcja nie zatrzymuje się, ale też nie pędzi za szybko, zdarzenia następują kolejno po sobie; niektóre przewidywalne bardziej, inne mniej.

Gdybym była tak z trzy lata młodsza, to sądzę, że książka "Łukasz i kostur czarownicy" spodobałaby mi się jeszcze bardziej. Teraz mogę tylko powiedzieć, że to pozycja, którą na pewno warto polecić młodszemu rodzeństwu.

Rachel, 14 lat

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu BISBrak komentarzy:

Prześlij komentarz