tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 listopada 2012

„Czas Zmierzchu” – Dmitry Glukhovsky - recenzja


Dmitry Glukhovsky – urodzony w 1979 r. rosyjski dziennikarz i reporter wojenny. Autor bestsellerowej powieści „Metro 2033”.

Miejscem akcji tradycyjnie jest Moskwa. Przeciętny tłumacz dostaje kolejne zlecenie. Musi przełożyć hiszpański dziennik z wyprawy w głąb terytorium państwa Majów. W miarę tłumaczenia iberysta zauważa, że świat nawiedza coraz więcej nieszczęść i katastrof. Związek między tłumaczeniem a wydarzeniami w świecie rzeczywistym dostrzega tylko on. Zdesperowany za wszelką cenę chce rozwikłać zagadkę.

Założeniem Dmitry Glukhovskiego było stworzenie książki skrajnie przeciwnej do serii „Metro”

„Czas Zmierzchu” ma pewien potencjał, ale niestety nie został on wykorzystany. Oprócz niezbyt wyrazistego bohatera rozczarowaniem jest nieco przekombinowana fabuła. Dziełu brakuje mistrzowskiego szlifu, który zobaczyć można np. w „Metro 2033”. Czytając książkę nie utożsamiałem się z bohaterem, nie śledziłem rozwoju akcji z zapartym tchem.

Sam pomysł nie był zły, fragmenty hiszpańskiego dziennika rozsiane po książce potrafią wciągnąć, a postacie konkwistadorów są ciekawe. Niestety dla mnie to za mało, żeby „Czas Zmierzchu” uznać za wybitną powieść. Z czystym sumieniem mogę ją polecić tylko wielkim fanom thrillerów.


Daniel, 16 lat 

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis.

1 komentarz:

  1. dosłownie mam taką samą nadzieję :) Jak będzie w połowie tak dobra jak serial to powinno być dobrze :) W końcu to Castle :D

    OdpowiedzUsuń