tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 27 listopada 2012

"Obce dziecko" - Alan Hollinghurst - recenzja


Alan Hollinghurst to angielski pisarz, przedstawiciel literatury gejowskiej. Studiował literaturę angielską w Magdalen College, w Oksfordzie. Pracował jako krytyk literacki w Times Literary Supplement. Wykłada na University College London. Zadebiutował w 1988 powieścią "Klub Koryncki". W 1989 otrzymał za nią nagrodę Somerset Maugham Award. W roku 2004 jego powieść ,,Linia piękna” została uhonorowana Nagrodą Bookera. W polskim tłumaczeniu dostępna jest też jego powieść ,,Spadająca gwiazda”. 

Obce dziecko - Alan HollinghurstW 1913 roku do posiadłości Dwa Akry przyjeżdża młody arystokrata i początkujący poeta Cecil Valance, zaproszony przez swojego przyjaciela George’a Sawle’a. Weekend spędzony przez niego w gościnie u Sawle’ów najbardziej przeżywa nastoletnia siostra Georg’a, Dafne. To właśnie dla niej Cecil napisał wiersz, który przez następne stulecie miał być interpretowany przez kolejnych biografów poety.

Ów brzemienny w skutki weekend miał połączyć nierozerwalnie losy Sawle’ów i Valance’ów. Monotonię ich życia co rusz zakłócali biografowie, próbujący odkryć rodzinne sekrety, skrzętnie ukrywane przez najznamienitszych jej członków. Powieść stała się sagą opisującą ich rodziny na przestrzeni stulecia.

,,Obce dziecko” to w gruncie rzeczy powieść gejowska opisująca relacje mężczyzn o różnym statusie społecznym, w różnym wieku i dziesięcioleciu. Przez książkę przewija się wiele osób odmiennej orientacji, które są gotowe stoczyć prawdziwą walkę, by ujawnić sławnego poetę, Cecila Valance’a, jako homoseksualistę.

Alan Hollinghurst nie zaprzestaje jednak na tym wątku. Opisuje obyczaje i gusta zmieniające się z upływem lat. Pokazuje jak podczas ubiegłego stulecia kształtowała się Anglia, jak zmieniały ją obie wojny.

Od początku książki do prawie samego końca towarzyszy nam również Dafne, która w późniejszych latach nie różni wiele od naiwnej nastolatki z początku powieści, żyje wspomnieniami i dojrzewa do śmierci. Nie jest ona jedyną osobą, której starczą kreację możemy porównać z tą pulsującą młodością i nadzieją na życie.

,,Obce dziecko” to napisana niezwykle plastycznym językiem powieść o Anglii w XX wieku, życiu jako o ogóle naszych dni i poecie, który istniał w świadomości swojego narodu jeszcze długo po okresie Pierwszej Wojny Światowej, kiedy był szczyt jego twórczości. Pokazuje również zmieniający się stosunek Anglików do homoseksualizmu.

Polecam, choć podczas lektury, cierpliwość osób nie przepadających za wątkami homoseksualnymi, będzie wystawiona na próbę.
                                                                                                                    
 Karolina, 15 lat

Wydawnictwu MUZA serdecznie dziękuję za możliwość przeczytania książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz