tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 4 grudnia 2012

"Dzień miodu" - Annia Ciezadlo- recenzjaDzień miodu. Opowieść o jedzeniu, miłości i wojnie - Annia CiezadloKsiążka pod tytułem "Dzień miodu" została napisana przez Annie Ciezadlo. Dla młodej autorki dzieło to stanowi coś więcej niż zwykłą opowieść. Zawiera ono bowiem zapis jej osobistych przeżyć związanych z życiem, między innymi w Bejrucie i Bagdadzie, wojnach, w których na co dzień giną zwykli ludzie oraz tradycjach kuchni Wschodu. 

Młoda kobieta po wyjściu za mąż za Araba postanawia spędzić z nim "miesiąc miodowy" w kraju ogarniętym zamieszkami i atakami terrorystycznymi. Ukazuje w pełni dramat konfliktu zbrojnego. Niełatwym zadaniem jest również przystosowanie się do nowych norm społecznych oraz orientalnej kultury. Autorce towarzyszy codzienne uczucie strachu i oczekiwania, co przyniesie kolejny dzień. Stara się zagłębić w wydarzenia historyczne rozgrywające się na jej oczach oraz oddać klimat panujący w tym czasie.  Bardzo duże znaczenie dla Anni odgrywa jedzenie, kuchnia. 

Ciezadlo konstruuje zarys "portretu psychologicznego" jedzenia, jego roli w życiu człowieka. Podejmuje także kwestie zadania kuchni w społeczeństwie oraz gronie rodzinnym. Książka jest napisana w sposób bardzo emocjonalny. Na pierwszy rzut oka można dostrzec, iż jest to historia prawdziwa. Odnosimy wrażenie, że wspomnienia są wciąż żywe w autorce. Z jej słów emanuje empatia względem drugiego człowieka, miłość oraz przyjazne nastawienie. 

Pozycja jest również dostępna w formie audiobooka. Nietypowe jest to, że pod koniec książki Annie zebrała wszystkie przepisy, o których wspominała podczas opowiadania historii swojego życia. Zawarte są one w formie prostych, przystępnych instrukcji i składników. 

Gorąco  polecam tę książkę czytelnikom, którzy preferują historie napisane przez samo życie oraz pasjonatom Bliskiego Wschodu. Oby było więcej  takich perełek literatury!

Papaja, 16 lat


Za fantastyczną pozycję dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz