tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 7 lutego 2013

"Bezsenność anioła" - Lidia Helena Zelman - recenzjaPani Lidia Zelman to początkująca pisarka z gatunku paranormal, a jej debiutem okazała się trylogia „Tożsamość anioła”. Jest Polką, co mnie osobiście zdziwiło w pierwszym momencie, ze względu na nietypowe nazwisko i tematykę historii, królującą w końcu między zagranicznymi autorami. „Bezsenność anioła” to druga część serii.Bezsenność anioła - Lidia Helena ZelmanAzathra była kiedyś aniołem, ulubieńcem stwórcy. Jednak przez swoją miłość do Upadłego, za którego oddała własną nieśmiertelność, nie mogła dłużej pozostać w raju. Bóg, gdy nie chciała utracić oddanego serafina, podarował jej ludzkie wcielenie i misję do wykonania. Kiedy powróci przed Jego oblicze, będzie to oznaczać koniec ludzkości. 
Dziewczyna balansuje między dwoma bytami, nie jest ani człowiekiem, ani aniołem. Dawny ukochany próbuje odzyskać jej uczucie, a obecny nie potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Przywódca Upadłych próbuje doprowadzić do zatracenia dusz ludzkich wszelkimi możliwymi sposobami. A gdyby tego było mało, trzeba jeszcze znaleźć i połączyć wszystkie sefiry. Całkiem normalny dzień dla bożego posłańca.

Druga część trylogii jest zdecydowanie bardziej wciągająca od pierwszej. Nie licząc paru momentów, w których bohaterowie zdecydowanie za dużo mówią, „Bezsenność anioła” to ciekawa lektura, spokojnie mogąca pobudzić do refleksji nad tym jak wygląda nasze życie, po której stronie się opowiadamy.

Ważnym elementem opowieści jest religia, jak sam tytuł wskazuje. Częste nawiązania i cytaty z Pisma Świętego są tutaj na porządku dziennym. Autorka ukazuje świat, w którym sfera sacrum i profanum przenikają się w sposób mogący wydać się niektórym czytelnikom niekoniecznie odpowiedni.

Zdecydowanym mankamentem książki są liczne, przeszkadzające w czytaniu powtórzenia. Czasami jedno słowo znajduje się po parę razy w zdaniu, lub w małej od siebie odległości.

Zelman stworzyła trylogię skierowaną do młodzieży. Pomimo, że jest ona utrzymana w bardzo popularnym obecnie klimacie paranormal, wnosi coś nowego i nie jest tylko kopią zagranicznych koleżanek. Myślę, że warto poświecić parę wieczorów na poznanie tej historii.

Loremi, 15 lat


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz