tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 4 marca 2013

„Bogowie na balkonie” - Anja Snellman - recenzja


Bogowie na balkonie - Anja SnellmanTym razem przyszło mi natknąć się na poczytną fińską autorkę, specjalizującą się w powieściach psychologicznych i obyczajowych. Jej pisarskie doświadczenie jest naprawdę rozległe.

Dwie dziewczyny. Całkowicie różne w większości kwestii, od charakterów zaczynając, na środowiskach w których się wychowywały kończąc. Nawet nie znają się osobiście, chociaż żyją tak blisko. Jednak jest jedna rzecz, która je łączy. Islam. Żeby nie było zbyt czysto, warto wspomnieć, że i tutaj nie są w pełni podobne. Jedna wywodzi się z muzułmańskiej rodziny i za wszelką cenę chciałaby się z niej uwolnić i zacząć żyć „normalnie”. Druga natomiast, zmieniła religię, chociaż potencjalnie większość koleżanek zazdrościć mogło jej życia. Jedna widziała Islam jako więzienie, a druga wyzwolenie. I tak właśnie zaczyna się ich podróż, osobno i w inne strony.

Książka ukazuje kontrowersyjną religię z dwóch odmiennych perspektyw, tym samym nie podając czytelnikowi jasnego komunikatu jak powinien myśleć. Porusza natomiast problem przesady. I tyczy się ona każdej dziedziny życia, w końcu zawsze należy zachować umiar, a my lubimy o tym zapominać. W ogóle cała opowieść jest pełna kontrastów i fanatyzmu. Przez takie lekkie „przerysowanie” zaciekawia i daje do myślenia.

Kolejną poruszoną sprawą jest wszystko, co zostaje nam niejako narzucone już w dzieciństwie. Nasi bliscy są tacy, więc my też powinniśmy. Jednak zazwyczaj nie prowadzi to do niczego dobrego. Jesteśmy ludźmi i zdarza nam się błądzić, ale powinniśmy mieć prawo samodzielnie decydować o grupach, do których należymy. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak winimy siebie, poszukujemy dalej. Zazwyczaj buntujemy się przeciwko rzeczom narzuconym, nie ważne czy się z nimi zgadzamy czy nie, tacy już jesteśmy.

Na koniec warto wspomnieć o kwestii uprzedzeń. Wiele się o nich mówi w tej powieści. Co przemawia zdecydowanie na plus, to to, że autorka pokazuje, jak złe jest uogólnianie i nierozważne ocenianie. Najpierw poznaj, zastanów się, a dopiero potem oceń, a najlepiej w ogóle tego nie rób.

„Bogowie na balkonie” to piękna opowieść nie tylko o Islamie, ale i potrzebie posiadania drugiego człowieka, przyjaźni, miłości oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Zwraca uwagę na rzeczy ważne i wiele może nas nauczyć. Czas spędzony z tą lekturą zmusza do refleksji, a przecież o to chodzi.

Loremi, 16 lat 

Wydawnictwu Świat Książki dziękuję za ciekawą pozycję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz