tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 16 marca 2015

Pamięci Terry'ego Pratchetta...

Znalezione obrazy dla zapytania terry pratchettTerry Pratchett (Terence David John Pratchett) urodził się 28 kwietnia 1948 r. Beaconsfield w Wielkiej Brytanii. Był jedynakiem, co było jedną z przyczyn jego zamiłowania do książek. I to wszelakich, ponieważ w życiu zdarzyło mu się przeczytać nawet kilka słowników np. ortograficzny, slangu czy wyrazów bliskoznacznych.

Terry uczył się w Wyższej Szkole Technicznej w Wycombe, ale z powodu problemów z matematyką nie spełniło się jego marzenie o zostaniu astronomem. Za to jego wielka wyobraźnia pozwoliła mu zyskać światową sławę pisarza literatury fantasy.

W wieku 17 lat napisał pierwszą powieść „The Carpet People” wydaną ostatecznie w 1971 roku. Z perspektywy czasu Pratchett uznał, że jej jedyną wadą było to, że napisał ją 17-latek. W roku 1991 ukazało się więc wznowienie powieści, nieco przez niego przeredagowane. Mimo to krytycy przyjęli książkę bardzo entuzjastycznymi komentarzami typu „nadzwyczajna” czy też „nowy wymiar wyobraźni”.
Od 1965 roku Terry zaczął pracować jako reporter w lokalnej gazecie, gdzie jego pierwszy artykuł dotyczył historii pewnych zwłok, później jako autor komiksów, a wkrótce nawet został rzecznikiem prasowym w General Electricity Generating Board, odpowiedzialnym za trzy elektrownie atomowe. W tym czasie nie przestał jednak pisać i wieczorami powstawały kolejne książki „The Dark Side of the Sun” i „Strata”.

W 1983 roku wydał pierwszą książkę z serii Świata Dysku – „Kolor Magii”. Początkowo seria nie odniosła sukcesu, ponieważ przez fatalną kampanię reklamową „The Colour od Magic” sprzedał się wyjątkowo źle. Na szczęście kolejny tom - „Blask Fantastyczny” stał się bestsellerem i na trzecią część „Równoumagicznienie” wiele osób wręcz wyczekiwało, a jej fragmenty przedpremierowo czytane były na antenie radia BBC.

Koncepcja Świata Dysku opiera się na innym universum, zwanym po prostu Dyskiem. Dysk leży na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na skorupie żółwia A'Tuina. Cała saga podzielona jest umownie na kilka cykli. Opowiadają one o przygodach maga Rincewinda, o Śmierci (którego wypowiedzi zawsze pisane są wielkimi literami), o Straży Miejskiej najczęściej opisywanego miasta Ankh-Morpork, o Moiście von Lipwigu, o Czarownicach z Lancre oraz o Tiffany Obolałej. Książki z serii można jednak czytać bez żadnej kolejności, choć dany cykl zaleca się czytać chronologicznie.

W roku 1998 za zasługi dla literatury został udekorowany przez królową angielską Orderem Imperium Brytyjskiego.
Wszystkich tomów w polskim przekładzie jest obecnie 40 i niestety będą to prawdopodobnie ostatnie tomy, chyba że ktoś dokończy pozaczynane notatki Terry'ego, ale na pewno to nie będzie już to samo...
W czwartek, 12 marca 2015 roku, w wieku 66 lat chorujący na rzadką odmianę Altzheimera Terry Pratchett odszedł we własnym domu...

Na jego Twitterze pojawiły się ostatnie słowa...

- AT LAST, SIR TERRY, WE MUST WALK TOGETHER.
Terry took Death's arm and followed him through the doors and on the black desert under the endless night.

The End.

Na naszym blogu pojawiły się recenzje książek T. Pratchetta:


3sorrow

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz